ГоловнаКонтактиМапа сайта

 Рішення, роз'яснення щодо сертифікації   

Центр сертифікації або Орган Сертифікації, який має акредитацію ( системи акредитації в Україні), окрім проведення сертифікаційних робіт надає послуги з видачі:

- офіційних відповідей (листів роз’яснень) відносно сертифікації продукції, яка не знаходиться в списку товарів обов'язкової сертифікації або

- рішень (в обумовлених випадках) відносно сертифікації товарів в системі УКРСЕПРО, які підлягають обов'язковому контролю згідно з наказом Держспоживстандарту України №28 від 01 лютого 2005р., витягу до наказу №6 від 29.01.2007р., постанови Кабінету Міністрів України №446 від 14.05.2008р.

Товари масового споживання, перш ніж потрапити на прилавки магазинів, повинні пройти перевірку на відповідність заявленим характеристикам і підтвердити належну якість. В межах України цей процес називається сертифікацією. Не усі категорії товарів підлягають обов'язковій сертифікації, проте, та продукція, у якої є документальне підтвердження відповідності встановленим нормам, має більше шансів завоювати довіру споживачів.

Сертифікат відповідності є документом, який методом тестування і дослідження підтверджує заявлену виробником якість і характеристики товару. Маючи в руках такий документ набагато простіше оформити процес реалізації продукції, а також ввезення або вивезення товарів. Процес отримання сертифікату проводиться уповноваженим органом, який встановлює порядок отримання документів у встановленому порядку.

Види сертифікації.

Згідно з чинним законодавством, на території України має місце два види сертифікації: обов'язкова і добровільна. При проведенні обов'язкової сертифікації найбільше уваги приділяється перевірці на відповідність товарів встановленим державним нормам. Особливо важливу роль цей документ грає під час митного оформлення.

Добровільна сертифікація відрізняється від обов'язкової тим, що на законодавчому рівні виробник або реалізатор продукції може не оформляти сертифікати відповідності. Проте, добровільне оформлення документів підвищує конкурентоспроможність продукції на ринку товарів, а також викликає більше довіри у споживачів. Крім того, заявник сам вибирає характеристики, по яким здійснюється перевірка на відповідність.

У сертифікаті відповідності вказується така інформація про продукт: кому, на який товар видається сертифікат, на яку партію товарів поширюється документ і коли дата його закінчення, за якими параметрами здійснювалася перевірка, а також яким органом був виданий документ.

Схеми сертифікації.

Сертифікат відповідності товару може бути отриманий із використанням різних методів сертифікації. Для перевірки різних видів товарів і партій можуть використовуватися різні смехи сертифікації:

- сертифікація одиничних товарів;

-сертифікація партій товарів;

-серійна сертифікація товарів;

-серійна сертифікація з оглядом виробництва;

-серійна сертифікація з подальшою атестацією виробництва.


Документи для подачі на сертифікацію

1.Підготовка заяви на проведення сертифікації продукції, що містить наступну інформацію: назва продукції щодо якої буде проводитися сертифікація, код УКТЗЕД для продукції закордонного виробництва або код ДКПП для продукції вітчизняного виробництва (також для вітчизняної продукції необхідно надати нормативний документ згідно якого виробляється продукція), назва та повна адреса виробника, назва та повна адреса заявника та доручення на проведення сертифікаційних робіт в Україні.

2. Підготовка акту відбору зразків і направлення в лабораторію для проведення сертифікаційних випробувань, після цього необхідно доставити зразки в лабораторію і підписати договір на проведення випробувань.

3. Узгодження макету Сертифікату Відповідності та реєстрація його в системі УкрСЕПРО

Особливості системи сертифікації та її види.

Українським законодавством встановлено, що залежно від продукту, що сертифікується, перевірка на належну якість може бути двох видів:


-обов'язкова сертифікація;

-добровільна сертифікація.



Обов'язкова сертифікація продукції, як правило, включає випробування і перевірку продукції за заявленими характеристиками, а також подальше державне спостереження за вже сертифікованою продукцією. Законодавство України передбачає цілий перелік товарів, які підлягають обов'язковій сертифікації. Перевірка на відповідність стандартам проводиться незалежною державною організацією УкрСЕПРО. Крім того, при необхідності експорту продукції до інших країн, сертифікат якості є обов'язковим.


При добровільній сертифікації перевірка товарів здійснюється за тими параметрами, які вказує заявник. Виробник має право не проводити добровільну перевірку, проте, сертифікат якості істотно підвищує рівень конкурентоспроможності товару на ринках збуту і підвищує шанси для вигіднішої реалізації.


Отримання сертифікату.


Стандартизація і сертифікація продукції в Україні складається з таких етапів:


подання заяви відповідного зразка в уповноважений орган перевірки для розгляду заявки про видачу сертифікату. На цьому етапі вимагається надати усю необхідну документацію про товар і дочекатися рішення органу сертифікації про згоду або відмову. Також уповноважений орган вказує необхідну модель для правильної сертифікації виробів;

при позитивному рішенні на перевірку товару проводиться лабораторне тестування продукції за заявленими характеристиками. Отримані результати тестування ретельно аналізуються і перевіряються, що необхідно для ухвалення подальшого рішення про видачу сертифікату;

стандартизація та сертифікація продукції на останньому етапі передбачає видачу сертифікату якості та дозвіл на використання спеціальної маркіровки своєї продукції або ж розгорнуту і мотивовану відмову у видачі сертифікату. На цьому етапі сертифікована продукція заноситься в спеціальний реєстр УкрСЕПРО для подальшого нагляду.


Процес перевірки проводиться відповідно до державних вимог, а сертифікати та їх копії надаються на спеціальних бланках з декількома рівнями захисту.