ГоловнаКонтактиМапа сайта

  ДФСУ: Особистий огляд як виняткова форма митного контролю   -  2014/12/31 

2014/12/31

   Особистий огляд як виняткова форма митного контролю проводиться за письмовим рішенням керівника органу фіскальної служби або особи, яка виконує його обов’язки, якщо є достатні підстави вважати, що громадянин, який прямує через митний кордон України чи перебуває в зоні митного контролю або у транзитній зоні міжнародного аеропорту, приховує предмети контрабанди чи товари, які є безпосередніми предметами порушення митних правил або заборонені для ввезення в Україну, вивезення з України чи транзиту через територію України.

   Перед початком огляду посадова особа органу фіскальної служби повинна пред’явити громадянину письмове рішення керівника органу ДФС чи особи, яка виконує його обов’язки, ознайомити громадянина з його правами та обов’язками під час проведення такого огляду і запропонувати добровільно видати приховані та/або не задекларовані товари.

   Факт ознайомлення громадянина з рішенням про проведення особистого огляду засвідчується посадовою особою органу фіскальної служби відповідним написом на рішенні про проведення такого огляду.

   У разі відмови громадянина від добровільної видачі прихованих та/або не задекларованих товарів на рішенні про проведення особистого огляду робиться відповідний запис, завірений підписом посадової особи органу фіскальної служби, яка пред’являла зазначене рішення громадянинові (ч. 3 ст. 340 Митного кодексу України, далі - МКУ).

   Громадянин, стосовно якого здійснюється особистий огляд, має право:

   1) до початку проведення особистого огляду ознайомитися з рішенням про проведення особистого огляду та порядком його проведення;

   2) ознайомитися із своїми правами та обов’язками під час проведення особистого огляду;

   3) надавати пояснення та заявляти клопотання;

   4) добровільно видати товари, що переміщуються ним через митний кордон України з порушенням вимог законодавства з питань державної митної справи;

   5) робити заяви з обов’язковим внесенням їх посадовою особою органу фіскальної служби, яка проводить особистий огляд, до протоколу проведення такого огляду;

   6) користуватися рідною мовою та послугами перекладача;

   7) ознайомитися з актом проведення особистого огляду після його складення та зробити заяву, яка підлягає внесенню до акта;

   8) оскаржувати рішення, дії органу фіскальної служби щодо проведення такого огляду (ч. 4 ст. 340 МКУ).

   Особистий огляд проводиться в ізольованому приміщенні, що відповідає встановленим санітарно-гігієнічним вимогам, посадовою особою органу фіскальної служби однієї статі з громадянином, стосовно якого проводиться особистий огляд, у присутності не менш як двох понятих тієї самої статі.

   Як поняті запрошуються особи, не заінтересовані у результатах огляду. Понятими не можуть бути родичі особи, яка підлягає особистому огляду, та працівники органів фіскальної служби.

   Доступ до приміщення, де проводиться огляд, громадян, які не беруть участі в ньому, і можливість спостерігати за проведенням огляду з боку таких громадян мають бути виключені. Обстеження органів тіла громадянина, який підлягає особистому огляду, проводиться виключно медичним працівником (ч. 5 ст. 340 МКУ).

   Порядок проведення особистого огляду регулюється ст. 340 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI зі змінами та доповненнями.


Державна фіскальна служба України